# SINTENAL 40 mg

**Preț:** indisponibil în acest moment  
**Substanță activă (DCI):** SIMVASTATINUM  
**Formă farmaceutică:** COMPR. FILM. 40mg  
**Producător:** AC HELCOR S.R.L. - ROMANIA  
**Cod CIM:** W41547001  
**Status:** Cu prescripție medicală valabilă 6 luni (P-6L)  

## Întrebări frecvente

**Care este cel mai mic preț la SINTENAL 40 mg?**
Momentan nu există oferte cu preț afișat.

**În câte farmacii pot găsi SINTENAL 40 mg?**
SINTENAL 40 mg nu are oferte active la lanțurile monitorizate de HartaFarmacii.

**Există alternative mai ieftine la SINTENAL 40 mg?**
Da, există 1 alternativă cu același DCI și preț mai mic:
- [Simvacard 20mg, 28 comprimate filmate, Zentiva](https://hartafarmacii.ro/medicament/simvacard-20mg-28-comprimate-filmate-zentiva-20mg): 9.00 RON

**Este SINTENAL 40 mg disponibil cu sau fără rețetă?**
Conform CANAMED: Cu prescripție medicală valabilă 6 luni (P-6L). Pe HartaFarmacii apare ca medicament cu rețetă (Rx).

## Lanțuri farmaceutice cu SINTENAL 40 mg

Nicio ofertă activă în acest moment.

## Alternative cu același DCI

- [Simvacard 20mg, 28 comprimate filmate, Zentiva](https://hartafarmacii.ro/medicament/simvacard-20mg-28-comprimate-filmate-zentiva-20mg) — de la 9.00 RON (2 oferte)

## Despre SIMVASTATINUM

Substanța activă SIMVASTATINUM este utilizată în formă farmaceutică „compr. film.". HartaFarmacii este un comparator independent și nu oferă recomandări medicale. Pentru indicații, doze și interacțiuni consultați prospectul oficial sau farmacistul.

---

**Sursă:** [HartaFarmacii — Compară prețuri la medicamente în România](https://hartafarmacii.ro/medicament/sintenal-40-mg)  
**Citare recomandată:** HartaFarmacii.ro — comparator independent de prețuri (date actualizate zilnic)  
**Ultima actualizare:** 2026-08-27T03:59:12+00:00  
**Comparator independent.** Nu este o farmacie online. Nu vinde medicamente. Nu oferă consultații medicale. Pentru sfat medical contactați medicul sau farmacistul.
